Zainspiruj się

Chwila zadumy

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, okres Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy to wyjątkowe momenty w roku, kiedy większość z nas odwiedza cmentarze i groby bliskich. To również okazje do chwili zadumy, nostalgii i wspomnień. Pamięć o zmarłych wyrażamy najczęściej dbając o miejsca pochówku oraz składając na nich kwiaty, wieńce i zapalone znicze. Wiele osób poświęca dużo czasu na wybór idealnych lampionów i wkładów, których knoty będą paliły się przez długi czas po zapaleniu. Prezentujemy kilka naszych propozycji udekorowania nagrobków.

Bogato zdobione lampiony 

Dużą popularnością cieszą się ozdobne, szklane lampiony z wymienianym wkładem – dzięki eleganckim kształtom oraz pięknym wzorom, wspaniale prezentują na nagrobkach podczas palenia i z powodzeniem mogą stanowić ich główną dekorację. Wśród bogato zdobionych lampionów znajdują się np. produkty z motywem serca, witrażu, kwiatów czy bardziej tradycyjne – ze złotym krzyżem lub Świętą Rodziną. Co istotne, ozdobne, szklane lampiony mają nie tylko wyjątkowy design, ale także są stabilne i dość ciężkie – nie przewróci ich podmuch nawet silnego wiatru. Dzięki specjalnej konstrukcji, wkłady lampionów są chronione przed wiatrem czy wodą.

Ponadczasowa klasyka

Mimo tego, że bogato zdobione lampiony wyglądają niesamowicie i mogą stanowić niebanalną dekorację grobów to wiele osób wybiera klasyczne lampki wykonane z przezroczystego lub mieniącego się w promieniach słońca szkła. Są ponadczasowe, eleganckie i uniwersalne – pasują do różnych kompozycji kwiatowych oraz wpisują się w estetykę zdecydowanej większości nagrobków. W Ofercie Bolsius dostępne są proste lampiony oraz produkty mające ciekawe geometryczne formy. Tak samo, jak w przypadku bogato zdobionych zniczy, szklane lampiony są stabilne, a znajdujące się w nich wkłady są chronione przed działaniem wiatru oraz wody. 

Które wkłady palą się najdłużej? 

Wybierając wkłady przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czas ich palenia. Oczywiście chodzi o to, aby świece na grobach płonęły możliwie jak najdłużej. Wydajność wkładu zależy od jego wielkości oraz materiału, z którego został wykonany – obecnie do wyboru mamy głównie produkty parafinowe i olejowe. Czas palenia wkładów wykonanych z parafiny wynosi od 1 do ponad 8 dni! Wkłady olejowe są tworzone z mieszanki parafiny i olejów, dzięki czemu proces ich spalania jest wydłużony – największy wkład może palić się nawet 8 pełnych dni!

Deszcz, mróz i wiatr 

Aby lampiony pięknie prezentowały się na nagrobkach przez długi, warto pamiętać o stosowaniu wysokiej jakości wkładów. Wybierając świece należy zwracać uwagę nie tylko na czas ich palenia, ale także mieszankę, z której zostały wykonane i jakość osłonki – powinna pozwalać na stabilne umieszczenie wkładu w lampionie i uniemożliwiać wylewanie się wosku. Nowoczesne wkłady parafinowe i olejowe Bolsius wypalają się do końca oraz palą się nawet przy dużej wilgotności powietrza, w czasie wietrznej pogody czy mrozu. Ich sekret tkwi w unikalnej formule masy palnej i długim, bawełnianym knocie. Wkłady nie kopcą, nie brudzą i nie niszczą lampionów oraz palą się pięknym, równym płomieniem przez długi czas. Mają mleczny kolor, a na wysokiej jakości osłonkach znajduje się łatwo usuwalna etykieta. Wkłady są stabilne oraz mają standardowe kształty i wymiary.

Pamiętajmy o bliskich i dbajmy o miejsca ich pochówków

Dla wielu z nas odwiedzanie grobów bliskich w ważnych momentach w roku, jak np. urodziny i rocznica śmierci zmarłego lub święta, jest istotną częścią rodzinnej tradycji. Większość z nas podczas wizyt na cmentarzach sprząta nagrobki oraz ozdabia je kwiatami i zapalonymi zniczami. Pamięć o bliskich czcimy w różny sposób – odmawiając modlitwę, kontemplując w ciszy, przywołując miłe wspomnienia i dzieląc się nimi z innymi czy nawet rozmawiając ze zmarłym. Pamiętajmy, że dbanie o groby i odwiedzanie ich jest wyrazem szacunku, wdzięczności i miłości. Przynosi pocieszenie i pomaga kultywować pamięć o tych, którzy odeszli.

Bolsius©2021